بابونه :  تفاوت انتخاب با انتصاب در این است که در انتخاب مردم نقش دارند ولی در انتصاب فردی از سوی شخص و یا نهادی برای انجام اموری برگزیده می شود و اما آنجایی که مردم نقش آفرینی می کنند و فرد و یا عده ایی را با رای و نظر خود برمی گزینند کار بسیار حساس می شود.

چرا که منتخب مردم بودن و یا شدن عزت و افتخاری است که نصیب همه نمی شود پس اعضای شوراهای شهر و روستا  که با رای بخشی از مردم انتخاب شده اند وظیفه بس بزرگی بر عهده دارند و اما یک دوره ی 4 ساله شورا 1461 روز است اما یک عضو شورا باید بداند که وظیفه او تنها محدود به این مدت نیست و نقش او در زندگی مردم می تواند تا سالها تاثیرگذار باشد. برای نمونه وقتی براساس مصوبه ای یک طرحی در شهری چون کازرون به انجام می رسد و در تصویب و اجرای یک پروژه عضو و یا اعضای شورای شهر تصمیم گیری کرده باشند اگر آن طرح عام المنفعه باشد تا سالها و حتی دهه ها می تواند رضایت و خرسندی مردم را در پی داشته باشد حالا این طرح می تواند راه اندازی اتوبوسرانی و یا ... باشد. و اما اعضای محترم شورای چهارم تا چند روز دیگر دو سال از انتخاب و اعتماد و استقبال مردم به آنان خواهد گذشت .

مدت زمانی که باید گفت به سرعت گذشت. مدت زمانی که مردم منتظر تغییر و تحول بودند حال تا چه حد این توقعات برآورده شده این امری است که باید دید و در ادامه کار در رضایت مردم آن را یافت. بی شک اعضای شورای شهر در این دوره یک مجموعه ی فنی و تخصصی را تشکیل داده اند. از نظر تخصص و تحصیلات از میانگین قابل قبولی برخودار بوده اند. از نظر آشنایی با مسائل شهری و بویژه حوزه ی کار در شهرداری از قابلیت لازم برخوردار بوده اند. اما آن طوری که شایسته و در خور مردم بزرگ و عزیز شهرمان باشد کارها تا اینجا پیش نرفته است. شاید رییس شورا و برخی از اعضا برای برآورده نشدن بخشی از شعارهای انتخاباتی خود دلیل و توجیهات داشته باشند. شاید از پاره ای از سنگ اندازی ها گله مند باشند. قطعاً مشکلات روی هم انباشته شده بخشی از کندی کار بوده است. بی تردید اختلاس و سواستفاده های مالی و درگیری در پرونده هایی این چنین کار را سخت می کند. بلاتکلیفی شهردار اسبق و مدتها کش و قوس و انتخاب شهردار جدید همه می تواند مشکل آفرین باشند. اما این مردم این شهر نیاز به کار و توجه دارند، نیاز به معجره دارند، چشم و امیدشان به شورا و تک تک اعضای آن می باشد.

هر روز با دیدن تغییر و تحول در دیگر نقاط بر داغشان افزوده می شود. خوب می دانند که نهادی چون شورای شهر و شهرداری یک مجموعه ی تاثیر گذارند، خوب می دانند که در این شهر با این اوضاع و احوالی که دارد تنها مشکل گشایشان توجهات شوراست پس گذشت نزدیک به نیمی از مدت خدمت به مردم باید کاهش مشکلات شهر و مردم و یا لااقل بخشی از آنها همراه باشد.متاسفانه برخی در شهرمان برای حفظ جایگاه متزلزل گروهی و جناحی و حتی حرفه ای خود رو به تخریب رقیبان می آورند. اما با همه ی مشکلات و ناملایمات این شهر و مردمش چشم انتظار خدمت می باشند. اعضای شورای شهر شک نداشته باشند که مردم همه ی تحولات و همکاری و یا مقابله ها را رصد می کنند. برای مثال در موضوع تخریب دیوار دارایی مردم حامی اقدام شهرداری بودند اما اگر تیغ دیگران برید این بخاطر عدم حمایت مردم نبود که متاسفانه علت آن را باید در شانه خالی کردن نهاد و یا مسوول دیگر ارگان ها دید.

در مورد پرونده های تجاوز به حقوق شهروندان مردم حامی اقدامات قانونی و اجرای عدالت هستند و اگر دهان کجی صورت می گیرد علت آن را باید در حمایت های کسانی دید که از کندشدن پیگیری و یا سرپوش روی آنها گذاشتن سود می برند. در بسیاری از موارد دیگر و بروز مشکلات مردم از قانون و اقدامات مردم پسند شورا حمایت می کنند. اما هر جا که مردم نبودند علت آن را در عدم شفاف سازی و در بی خبری قرار دادن آنها باید دید. پس این مردم همه چیز را خوب می بینند، خوب تجزیه و تحلیل می کنند با این وجود باید به اجرای طرح ها و پروژه های شهری سرعت داد. باید تا پایان دومین سال کاری شورا در شهریورماه کارهای نیمه تمام گذاشته به اتمام برسد. نمی شود صحبت از بکارگیری همه ی امکانات شهرداری که بخشی از حوزه ی کاری شوراست کرد. اما اجرای یک پروژه ای چون بلوار جاده دوان یا بلوار شهیدان رضازاده، بلوار بهشت زهرا به پردیس، طرح اصلاح تقاطع ها یا اتمام پارک سطح شهر در شمال و جنوب، مشکلات منطقه فرهنگ شهر، کارگر و دیگر طرح ها این چنین طول بکشد باید در آغاز دو سال آخر شهرداری با شورای شهر دست به کارهای بزرگ بزنند صحبت کردن از تصویب این طرح و یا آن پروژه که برای سالهای دور است. درد این مردم را دوا نمی کند باور کنید اگر برخی از آقایان و یا خانم هایی که در سنوات قبل و یا شمار بسیاری از مسوولین  احساس می کنند که مردم از آنان دورند یک باور غلط خواهد بود که گمان کنند که این مردم قدر زحمات خادمین خود را نمی دانند. این بخاطر این است که یک دوره ی 4 ساله و یا بیشتر منتخب بودن و یا ریاست چند ساله و گاه درازمدت یک مدیر نتوانسته برآورده کننده ی خواست و مطالبات مردم باشد. این مردم بزرگوارند. این مردم آگاه و روشن هستند. مدام در خبرها سیر می کنند، مدام در سفرند پس براحتی می توانند خادم را از خائن و دلسوز را از ظالم و فعال را از خنثی تشخیص دهند.

شک ندارم که بسیاری از دوستان در شورای شهر تا همین جا هم از جان مایه گذاشته اند. بیش از حد و اندازه و توانشان تلاش و کار کرده اند اما در مقابل شان موکلین و مردمی هستند که انتظارشان برآورده نشده است. پس خدای ناکرده شورا سال آخری نشود کسی در میان اعضا به این فکر نباشد که مجموعه ای از کارها و یا بودجه و توان شهرداری را برای سال آخر بگذارند تا با خاطره ی خوش شورا را ترک کنند چنین فکر و کارهایی توهین به مردم و فریب دادن آنهاست که از کارنکردن بدتر است پس هر روز روز آخر است و هر لحظه برای برخی از شهروندان و یا اعضای شورا می تواند پایان کار باشد. بهترین کار این است که توان موجود را افزایش داد و خدمت به مردم را سرلوحه ی انجام امور قرار دهید. مردم کار، مردم عمران و آبادانی، مردم توسعه شهر و پیشرفت می خواهند چه شما با پایان این دوره از گردونه خارج شوید و یا آنکه کسی بخواهد دوباره در صحنه بماند و بیاید آنچه مردم می خواهند و آنچه مردم را خرسند می کند شعار انتخاباتی و یا وعده های دلنشین نیست کاهش مشکلات و ارتقای جایگاه شهرستان است. پس قدر فرصت های باقی مانده را بدانید و در راستای بهبود شرایط و رضایت این مردم بزرگوار بکوشید. این مردم آن قدر بزرگند که خدمت به آنان والاترین افتخار زندگی هر منتخب و یا مدیر و مسوولی می تواند باشد که خودش را از مردم بداند.

 

منوچهر حبیبی 

خرداد 1394

منبع هفته نامه بیشاپور

  

You have no rights to post comments