بابونه : فرماندار شهرستان کازرون گفت: با هدف بهینه‌سازی مصرف آب و برق، تفاهم‌نامه‌ای با کشاورزان این شهرستان که چاه‌های آب مزارع آنان به کنتورهای دیجیتال مجهز شده، مبادله کرده‌ایم. حمیدرضا گرامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، بیان کرد:

در قالب این طرح، 736 مشترک بخش کشاورزی که چاه‌های آب متعلق به آنان برقی و مجهز به کنتورهای دیجیتال است، موافقت کرده‌اند که در ساعت‌های پیک بار از روشن‌کردن پمپ‌های آب خودداری کنند و در ازای آن تخفیف‌هایی به آنان تعلق گیرد.

 

وی جمع‌آوری لامپ‌های پرمصرف در مغازه‌ها و معابر عمومی به میزان 2600 عدد را از جمله تدابیر اتخاذ شده در مجموعه فرمانداری کازرون برای مدیریت مصرف برق و ممانعت از بروز خاموشی و قطعی برق در ایام گرم تابستان عنوان کرد.

 

فرماندار کازرون خاطرنشان کرد: در این راستا بروشور‌های مدیریت مصرف بین کارکنان و مدارس توزیع شده و هم‌چنین ترویج و آموزش درست مصرف کردن برق به نونهالان و مدارس ابتدایی در دستور کار قرار گرفته است.

 

گرامی امضای موافقتنامه با مشترکان بالای 200 کیلو وات صنعتی و دارای مولد تولید برق اضطراری را از دیگر این اقدمات برشمرد و گفت: بر اساس این موافقتنامه در صورت اعمال و مدیریت مصرف تخفیف لازم در بهای برق مصرفی و بهای برق دیماند 34 مشتر انجام خواهد شد.

 

وی ادامه داد: توصیه‌های مصرف بهینه برق از طریق جراید و روزنامه‌های محلی و توزیع سی دی مدیریت مصرف در ادارات به جهت ترویج فرهنگ صرفه جویی انجام شده است.

 

به گفته فرماندار کازرون افتتاح پست 66 کیلوولت به 20 کیلو ولت نیروگاه با چهار فیدر خروجی به منظور تامین برق مطمئن و پایدار که هزینه‌ای بالغ بر بیش از دو میلیارد تومان و تعویض و افزایش 100 دستگاه ترانسفورماتورهای بخش توزیع به منظور طرفیت سازی با توجه به رشد مصرف به دلیل نصب کولر گازی‌های جدید مشترکان خانگی با اعتبار بالغ بر 800 میلیون تومان در شهرستان انجام شده است.

 

گرامی در خصوص برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای اوقات فراغت جوانان این شهرستان در تابستان امسال، تاکید کرد: برگزاری کلاس‌های آموزشی، هنری، فرهنگی، ورزشی و دینی و اردوهای جهادی با همکاری آموزش و پرورش، سپاه، تبلیغات و مساجد نیز کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود.

 

وی به برنامه‌های این شهرستان در رابطه با توسعه گردشگری نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در مناطق نمونه گردشگری و روستاهای هدف گردشگری از جمله ایجاد محل‌های اقامتی، رفاهی، حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در راستای ساخت مجتمع‌های بین راهی، معرفی مجموعه‌های طبیعی و تاریخی میراث فرهنگی از طریق سایت‌های اینترنتی و جراید کثیرالانتشار و ارائه بسته‌های سرمایه گذاری در حوزه میراث فرهنگی از جمله این برنامه‌هاست.

 

فرماندار کازرون هم‌چنین به وضعیت ناهنجاری‌های اجتماعی در این شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به گسترش و دسترسی خانواده‌ها به ماهواره و سایت‌های اینترنتی طی سال‌های گذشته شاهد رشد ناهنجاری‌هایی مانند طلاق‌های توافقی، رابطه‌های آزاد و بدحجابی هستیم که در شورای فرهنگ عمومی و شورای اجتماعی فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

 

گرامی در خصوص وضعیت آب این شهرستان نیز عنوان کرد: آب رودخانه اصلی این شهرستان که تامین کننده آب شرب 50 روستا و حدود 300 هکتار باغ‌های منطقه شاپور و بخشی از شهر کازرون به‌شمار می‌رود، نسبت به متوسط دوره آماری حدود 80 درصد کاهش داشته است.

 

وی گفت: میزان آب این رودخانه در چهارماه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود 50 درصد کاهش داشته و هم‌اینک 400لیتر در ثانیه دارای آبدهی است.

 

گرامی تصریح کرد: بر اثر کاهش شدید بارندگی در سال آبی جاری که حدود 200 میلیمتر بوده و از طرف دیگر به دلیل برداشت بیش از حد و بی‌رویه از چاه‌ها و هم‌چنین استفاده غیرصحیح از منابع آب شاهد افت 13 متری آب در منابع زیرزمینی بوده‌ایم.

 

 

 

You have no rights to post comments