بابونه : به گزارش ایسنا حسن حاتمی شاعر و نویسنده کازرونی در روز یکشنه 19 اردیبهشت 1395 درگذشت. از حسن حاتمی به عنوان شاعر ترانه معروف «گنجشکک اشی‌ مشی» یاد شده است.

 به گزارش خبرنگار ادبیات ایسنا، حسن حاتمی نویسنده، شاعر و پژوهشگر کازرونی است که کتاب‌هایی را هم منتشر کرده است.

 اما درباره این‌که از او به عنوان شاعر قطعه معروف «گنجشکک اشی‌ مشی» که با صدای فرهاد مهراد و پری زنگنه ماندگار شده است یاد شده، عباس سجادی در توضیحی به ایسنا می‌گوید: «گنجشکک اشی‌ مشی» یک متل کازرونی است که حسن حاتمی آن را برای احمد شاملو می‌فرستد و شاملو که آن زمان ظاهرا در «کیهان» بوده آن را با گویش تهرانی در سال 1340 منتشر می‌کند.

 این ترانه‌سرا و مدیر فرهنگی با بیان این‌که پیشینه این شعر به دهه‌ها قبل برمی‌گردد می‌افزاید: اکبر آزاد هم تعریف می‌کند بچه بوده که این شعر را شنیده است. «گنجشکک اشی‌ مشی» در تاریخ فولک شیراز و کازرون یک ترانه انقلابی بوده که به گفته حاتمی، در گویش کازرونی مخفف «با شاه منشین» است. همچنین در اصل این ترانه واژه «حاکم‌باشی» آمده که فرهاد برای این‌که بتواند در آن زمان آن را بخواند واژه «حاکم‌باشی» به «حکیم‌باشی» تغییر پیدا کرده است.

 سجادی در عین حال از درگذشت حسن حاتمی به عنوان یک چهره فرهنگی و اهل قلم اظهار تاسف کرد.

 به گزارش بابونه مراسم تشییع جنازه زنده یاد حسن حاتمی روزدوشنبه 20 اردیبهشت ساعت 5/5 بعدازظهر در آرامستان سیدمحمد کازرون برگزار می شود و مراسم ختم آن مرحوم روز سه شنبه 21 اردیبهشت از 4/5 الی 6 در مسجد امامزاده برگزار می گردد.

 

متن ترانه «گنجشکک اشی مشی»:

 

گنجشکک اشی مشی

 لب بوم ما مشین

 بارون میاد خیس می‌شی

 برف میاد گوله می‌شی

 میفتی تو حوض نقاشی

 خیس می‌شی گوله می‌شی

 میفتی تو حوض نقاشی

 کی می‌گیره فراش‌باشی

 کی می‌کشه قصاب‌باشی

 کی می‌پزه آشپزباشی

 کی می‌خوره حاکم‌باشی

 گنجشکک اشی مشی

 گنجشکک اشی مشی

 لب بوم ما بشین

 نگاه کن از اون بالا

 چی می‌گذره توی حوض نقاشی

 لب بوم ما دیگه بارون نمیاد

 اگرم بیاد، خیس نمی‌شی

 گنجشکک اشی مشی

 خیس نمی‌شی، گوله نمی‌شی

 دیگه نمیفتی تو حوض نقاشی

 ...

You have no rights to post comments