چاپ
دسته: ایران

بابونه : عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از نبود اراده جدی در دولتمردان برای افزایش جمعیت، گفت: دولت برای اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت لایحه به مجلس ارائه دهد. شاهین محمدصادقی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ضرورت در

پیش گرفتن سیاست‌هایی با شیب ملایم برای افزایش جمعیت، گفت: متاسفانه در حال حاضر اراده جدی در دولتمردان و حتی در مجلس برای بحث افزایش جمعیت وجود ندارد، به بیان روشن‌تر دولت و مجلس شورای اسلامی تاکنون هیچ اقدام عملی قابل توجهی در جهت افزایش جمعیت انجام ندادند.

 

نماینده مردم کازرون درمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مسئولان هنوز به ضرورت افزایش جمعیت پی نبرده‌اند، افزود: افزایش جمعیت با توجه به شرایط امروز جامعه و موقعیت کشور در منطقه یکی از مسائل استراتژیک و راهبردی است که باید به آن توجه شود.

 

وی با اشاره به اینکه برای افزایش جمعیت باید به مولفه‌ها و موارد مهمی همچون اشتغال توجه کرد، تصریح کرد: اگرچه ارتباط مستقیمی میان درآمد یک خانواده و تعداد فرزندان وجود دارد اما نباید به نقش مسایل فرهنگی در افزایش جمعیت بی تفاوت بود.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: طبق بررسی‌های انجام شده در سطح جامعه بخش قابل توجهی از افرادی که تمایل به تعداد فرزند کم دارند از نظر مالی دارای تمکن مالی نسبی هستند، در همین راستا نگاهی به ترکیب جمعیتی روستاییان، عشایر و طبقات پایین جامعه نشان می دهد که این گروه‌ها تعداد فرزندان بیشتری نسبت به افراد با وضعیت اقتصادی مطلوب دارند؛ ازاین رو مسائل این چنینی به این معنا است که ارتباط پررنگی میان مباحث فرهنگی و تعداد فرزندان وجود دارد.

 

محمد صادقی افزود: اکثر افرادی که تمایل به فرزندآوری ندارند می‌توانند تعداد فرزندان زیادی را از نظر مالی اداره کنند، بنابراین جدای از مسائل مالی مشکلات فرهنگی نیز دراین بحث وجود دارد که باید به آن توجه شود؛ اما برای رفع مشکلات اقتصادی و مالی مجلس شورای اسلامی طرح جامعی برای افزایش جمعیت به نام طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده تهیه کرد که به همه موارد ازجمله مسکن، اشتغال و مسائل درآمدی توجه شده است اما دولت اعلام کرد که با توجه به شرایط مالی کشور قادر به تامین منابع مالی طرح مذکور نیست.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اما ذکراین نکته بسیار اهمیت دارد که دولت برای همکاری در جهت افزایش جمعیت باید به طرح مجلس که بیشتر مسئولان ازاعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرکز جمعیت شناسی، اساتید دانشگاه و وزرای دولت حضور داشتند توجه کرده و همین طرح را به صورت لایحه به مجلس ارائه دهد یا اعلام آمادگی کند برای اینکه طرح مذکور دردستور کار مجلس قرار گیرد.