بابونه : خرداد ماه، یکی از ماههای سرنوشت ساز در تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می آید و در این میان روز های دوم و سوم خرداد ماه از اهمیت خاصی برخوردارند. در دوم خرداد سال 1376 سید محمد خاتمی،

که با شعارهایی همچون توسعه ی سیاسی، جامعه ی مدنی، حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، آزادی بیان ، نفی انحصار طلبی و... به میدان آمده بود در یک رقابت جدی با کسب 20 میلیون و 78 هزار و 178 رای با اکثریت قاطع آراء به عنوان رییس جمهوری ایران برگزیده شد.

 

یک روز پس از دوم خرداد رهبر معظم انقلاب در پیامی خطاب به ملت ایران فرمودند : « ملت عزیز ایران، صحنه‏ ى زيبا و پرشورى كه در روز جمعه ‏ى دوم خرداد و در پاى صندوقهاى رأى آفريديد، حقيقتاً يك حماسه ی تاریخی بود. آگاهى و هوشيارى سياسى شما يك بار ديگر به كمك خداوند، درست در لحظه‏ ى مقتضى، كار خود را كرد و از ايران اسلامى چهره‏ يى با نشاط، مصمم، و سرشار از ايمان و آگاهى به دنيا نشان داد و بحمداللَّه كشور را در برابر توطئه‏ ى دشمنان و وسوسه‏ ى بدخواهان تا مدتها بيمه كرد. »[1]

 

همچنین در سوم خرداد ماه 1361 رزمندگان اسلام موفق شدند در عملیات بیت المقدس، شهرخرمشهر را که در اوایل جنگ تحمیلی به اشغال ارتش متجاوز عراق در آمده بود آزاد کنند و حماسه ای را خلق نمودند که برای بسیاری از کارشناسان نظامی حیرت انگیز بود. در حالی که نیروهای بعثی عراق غرق در مستی و غرور بودند و هرگز خیال نمی کردند که رزمندگان ما بتوانند با آنها رویارویی کنند،ناگهان خود را در اسارت نیروهای رزمنده ی ایرانی دیدند. امام خمینی (ره) در این رابطه فرمودند که : «خرمشهر را خدا آزاد کرد»

هر چند که افرادی قصد داشته و دارند که میان این دو حماسه جدایی افکنده و حتی برخی ادعا کردند که « از جمله راههای هزینه کردن بودجه ها ی مصوب آمریکائی در براندازی نرم و مخملی را می توان در جریانات 18 تیر ماه ، حادثه ی دوم خرداد ، ... نام برد .»[2] اما واقعیت این است که بسیاری از کسانی که در حماسه ی دوم خرداد نقش فعالی داشتند همان هایی بودند که در سوم خرداد و سایرصحنه های انقلاب حضور فعال و پر رنگی داشته اند .

 

عبدالرزاق خواجه زاده

 [1] - روزنامه ی همشهری - چهارم خرداد ماه ۱۳۷۶

[2] - م- ص یکی از آحاد امت اسلامی ( هفته نامه ی سلمان شماره ی 277 بیست و چهار مرداد 1385)

You have no rights to post comments