بابونه : به نام یکتا خالق زیبایی ها. طبیعت زیباست و جادویی دارد پر رمز و راز،اقیانوسی است بی کران مملو از رنگ های دلربا ،هدیه ای است با ارزش از خداوند و امانتی است بزرگ در دستان ما برای نسل های آینده. امانتی که شامل کوه و جنگل، رودخانه و دشت و صحرا،حیوانات  پرندگان،آبزیان و ...

می باشد.طبیعت دلنشین است،دلنشین تر و زیباتر خواهد شد اگر ما انسان ها قدردان آن باشیم.،دوستش بداریم و با او مهربان باشیم و در برابر تخریب و نابودی اش بایستیم،حامی او باشیم و این امانت بزرگ را بدون تخریب و نابودی به نسل های بعد واگذار کنیم و در یک کلام،طبیعت هدیه ی خدا و بخشی از روح لطیف انسان است.

بهار است.فصل رویش و زایش.درختان جامه های نو و سبز خود را پوشیده اند.زمین خواب ،بیدار گشته،پرندگان و حیوانات جفت های خود را یافته اند و در گوشه ای دنج و امن لانه های خود را می سازند تا نوزادان و بچه هایشان را در آنجا پرورش دهند.اما تمامی این لانه ها محل امنی برای نوزادان نخواهد بود.دشمنان طبیعی و غیر طبیعی باعث تخریب لانه ها و از بین رفتن جوجه ها و نوزادان می شوند.متاسفانه تعدادی از این لانه ها که از این بلایا جان سالم به در میبرند توسط برخی از انسان ها مورد هجوم قرار می گیرند. افرادی که اگر فقط برای یک لحظه وجدان های خواب خود را بیدار کنند و خود را به جای این موجودات زبان بسته قرار دهند و بیاندیشند اگر کسی خانه هایشان را ویران کند ،فرزندانشان را از آنها جدا کند و کانون خانواده شان را متلاشی سازد چه بر سرشان خواهد آمد.فقط برای چند ثانیه به این عمل ناشایست فکر کنید.متذکر می شوم،بله درست است که داشتن یک حیوان خانگی و یا پرنده ای دست آموز به انسان آرامشی عجیب و یک حس غیرقابل توصیف می دهد،اما باید دید داشتن این حس به چه قیمتی تمام خواهد شد.ویران کردن لانه های پرندگان و حیوانات و از بین رفتن جوجه هایی که شما قادر به تغذیه آنها به علت خاص بودن نوع تغذیه شان نمی باشید.

لازم به ذکر است در میان حیوانات و پرندگان ایران گونه هایی وجود دارند که خطر انقراض نسل آنان را تهدید می کند.گونه هایی از قبیل یوزپلنگ ایرانی،گورخر ایرانی،شنگ(سمور آبی)،زاغ بور(که گونه ای نادر و مختص ایران است)،پری شاهرخ،هوبره،دراج و بلبل هزار و... که تمامی ما در برابر این گونه های در حال انقراض مسئول هستیم،هر فرد به نوبه ی خود،در هر شغل و در هر سمتی،از شهر گرفته تا روستا.

با توجه به اینکه هر آموزش و ایجاد فرهنگ ابتدا از خانواده صورت می گیرد از شما پدران و مادران گرامی خواهشمندم فرهنگ آشتی با طبیعت و حیات وحش و حفاظت از آن را از همین امروز به فرزندان دلبندتان بیاموزید که تخریب آشیانه ی پرندگان و برداشتن جوجه ها ضمن این که یک عمل ناشایست می باشد از لحاظ قوانین زیست محیطی جرم بوده و مشمول مجازات های مالی و حبس نیز می باشد. پس بیایید همه با هم برای حفاظت از این طبیعت زیبا و حیات وحش بی نظیر و سبز ماندن دیاری همیشه سبز بکوشیم و قدردان تمام نعمت های خداوند بزرگ باشیم.

جا دارد یادی کنیم از حرکتی  بی نظیر و بزرگ از یک محیط بان فداکار،کسی که با مشکلات فراوان و سخت گیری ها و سخت کوشی های خود و شما دوستداران طبیعت به احیای نسل پرنده دراج در حال انقراض در شهرستان کازرون کمکی چشمگیر کرد.و امروز حاصل این عمل دیدن دراج و شنیدن صدای زیبای این عروس پرندگان کازرون در تمام منطقه است.جالب تر اینکه این محیط بان برای شخص بنده هم پرونده ای را به دادگاه فرستاد،جریمه شدم،پرندگانم مصادره و رها سازی گردید اما امروز با نگرشی متفاوت و درک نمودن واقعیت های جامعه ای که محیط زیست، طبیعت و حیات وحش آن روز به روز توسط سودجویان در حال تخریب و نابودی است بر خود واجب دانستم که یکی از حامیان و دوستداران این طبیعت زیبا باشم.می اندیشم و می کوشم برای رسیدن به فردایی که در آن هیچ درختی قطع نشود،هیچ جنگلی تخریب و به آتش کشیده نشود،هیچ رودخانه ای با سم آلوده نشود،هیچ لانه ای به دست هیچ انسانی تخریب نشود،هیچ دامی برای هیچ صیدی گسترده نشود و غرش هیچ تقنگی جان حیوان بی زبانی را نگیرد.به امید دیدن فردایی که آرزوی هر دوستدار طبیعت است.

طبیعت متعلق به من، متعلق به تو و متعلق به تمام انسان های دنیاست.

با تشکر فراوان از کلیه ی محیط بانان و زحمتکشان سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه جناب آقای مهندس جمال خداپرست ریاست سابق اداره ی حفاظت محیط زیست شهرستان کازرون و تمامی عزیزانی که در هر شغل و سمتی طبیعت را دوست دارند و یار و یاور واقعی طبیعت هستند.

 

علی قاسمپور

فروردین 1393 

You have no rights to post comments