بابونه : به دنبال وقوع فاجعه انسانی درمنا۲۰۰۰نفر کشته و به همین تعداد زخمی شده‌اند. این در حالی است که هنوز دولت سعودی آمار رسمی ارائه نکرده است. مسئولین سازمان حج و زیارت نیز آمار رسمی و کامل ازکشته و مجروحین حجاج ایرانی نداده‌اند و فعلاً کشته شدن ۱۳۳نفر ایرانی را در حالی تائید کرده اند که می‌گویند،

بیش از ۳۶۶ نفر از حجاج ایرانی مفقوداند و اطلاعی از آنها ندارند. اولین مشکل بعد از وقوع حادثه، بلبلشوی مدیریتی در مداوای مجروحان و رسیدگی به آسیب‌دیدگان بوده است؛ به طوری که هنوز هیچ کشوری اطلاع دقیق از مجروحان و کشته شدگان حجاج خود ندارد.

 

ضعف مدیریتی از سوی سعودی‌ها اولین پیامدی است که همه کشورهای اسلامی در اعتراض به وقوع این فاجعه در مراسم حج ابراز کرده‌اند. اگر چه شاه سعودی از فرزندان خود که مسئولیت برگزاری حج را دارند، تشکر و تمجید کرده است و در اولین مصاحبه ضمن ابراز تأسف گفته است «فرزندان خانواده سلطنتی که مسئولیت حج را به عهده دارند، به خوبی از انجام وظایف خود بر می‌آیند!»

 

این واقعیت که چرا سعودی‌ها از انجام مدیریت بدون حوادث در حج ناتوان هستند؛ دیگر مورد پرسش نیست، بلکه واقعیتی شده که مورد اعتراض اغلب دولت‌ها در کشورهای اسلامی قرار گرفته‌است؛ اما مشکل این است که هر بار دولت‌ها در کشورهای اسلامی با اعلام تأسف از وقوع حوادث بعد از مدتی کوتاه از کنار آن عبور می‌کنند در حالی که دولت سعودی مخارج بالایی از هزینه‌سازی برای رفاه حجاج را ارائه و با آن خبرسازی می کند. به نظر می رسد مشکل اگر چه در ضعف مدیریت، علیرغم مخارج بسیار دیده می‌شود، اما ریشه آن در جای دیگر است. ریشه این گونه حوادث را باید در نگاه خانواده سلطنتی سعودی به «انسان» دید و ارزیابی کرد. مرگ یک مسلمان برای سعودی‌ها آن چنان عادی است که در برابر آن هرگز احساس مسئولیت نمی‌کنند. به یمن نگاه کنید. در ماه حرام(ذی‌الحجه) همچنان این کشور مسلمان را زیرآتش مرگبار و بمباران‌های هوایی خود قرار داده‌اند و هر روز به کشتار مسلمانان یمن ادامه می‌دهند. از نگاه «وهابیت» که باور حکام سعودی است، سایر دسته بندی‌های مذهبی مردودند و به خصوص شیعیان مهدورالدم‌اند و ریختن خون آن‌ها هیچ اشکالی ندارد. واکنش مسئولین سعودی در برابر فاجعه انسانی در منا و کشته شدن ۲۰۰۰نفر از حجاج را باید در باور وهایبت آنها جستجو کرد.

 

شیوخ وهابی اگر قدرت داشتند، حتی حرم نبوی را هم ویران می‌کردند، همان گونه که بارها این آروزی خود را به زبان آورده‌اند و بسیاری از مراسم حج را شرک می‌شمارند. بنابراین از حادثه منا که چندصد نفر از حجاج کشته یا زخمی شده‌اند چندان احساس نگرانی ندارند.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام خود درباره فاجعه منا، تاکید کرده‌اند که «دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه تلخ بپذیرد و به لوازم آن به قاعده‌ی حق و انصاف عمل کند. مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند.» پرونده این فاجعه تازه باز شده است؛ اما اگر در سطح دولت‌های اسلامی بررسی آن و چاره اندیشی درباره آن به درستی انجام نگیرد؛ این پرونده فاجعه بار همچون دیگر پرونده‌ها به دست فراموشی سپرده خواهد شد و دولت سعودی نه تنها گوش به هیچ اعتراضی نخواهد داد، بلکه همچنان از مصدر باور وهابیت، ریختن خون مسلمان را عادی و این گونه حوادث را ناشی از سوءرفتار حجاج معرفی خواهد کرد و نه ضعف مدیریت خود!

 

منبع : یاد داشت روزنامه اطلاعات
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴

http://www.ettelaat.com/etiran/?p=151549 

 

 

 

You have no rights to post comments