بابونه : در حالیکه همه ی فعالان محیط زیست خود را برای  شرکت در همایش زیست محیطی جشن ضامن آهو آماده ساخته بودند متاسفانه در آخرین ساعات مانده به زمان برگزاری همایش خبر رسید که این مراسم به نا به دلایلی از سوی فرمانداری لغو گردیده است .

این در حالیست که ظاهراً از چندین روز پیش با تقاضای تشکل حامیان شهر سبز برای برگزاری چنین برنامه ای موافقت شده و تعهدات لازم نیز از ایشان گرفته شده بود.

تشکل حامیان شهر سبز گروهی نوپا و متشکل از تعدادی جوان خوش فکر و دلسوز و بی ادعاست که بیش از یک سال است در عرصه مسائل محیط زیستی کازرون ورود پیدا کرده اند و کارهای خوب و قشنگ خلاقانه ای انجام می دهند. برگزاری  مسابقه نقاشی محیط زیستی در پارک های شهر و جمع آوری زباله ها در پارک ها و همکاری با مهد کودک ها در زمینه آموزش مسائل زیست محیطی از جمله این فعالیت های ارزشمند است.

این گروه مردم نهاد قصد داشت تا به مناسبت میلاد امام رضا (ع) و روز محیط بان آئینی شاد و بیاد ماندنی را با حضور طرفداران محیط زیست و سخنرانی فعال شناخته شده ی محیط زیست کشور مهندس محمد درویش ( مدیرکل آموزش سازمان محیط زیست کشور و مشاور  خانم ابتکار ) برگزار نماید. . تمام مقدمات کار نیز فراهم گردیده بود سالن کانون شهید عسکری  رزرو شده و بچه های گروه بصورت شبانه روزی مشغول آماده سازی دکوراسیون برنامه بودند .کلیپ ها و تئاتر و موسیقی سنتی نیز آماده اجرا بود و اسباب پذیرایی از مدعوین فراهم گردیده بود لیکن در آخرین ساعات مانده به برگزاری مراسم یعنی پیش از ظهر روز دوشنبه ( دیروز ) ظاهرا از سوی فرمانداری به تشکل اعلام می گردد که شما مجوزی برای اجرای همایش ندارید و برنامه باید لغو گردد.

در این میان سوالات زیادی وجود دارد که هم مسئولین وهم اعضای گروه حامیان شهر سبز باید برای شفاف سازی بدان پاسخ دهند چرا که به نظر بسیاری از دوستان در این میانه ضررکننده اصلی و بازنده ی واقعی  تنها وتنها نام کازرون عزیز می باشد که این چنین اعتبار و آبرویش در نزد افکار عمومی و به خصوص در حضور شخص مهندس درویش به بازی گرفته شد.

 سوال : شنیده ها حاکی از آن است که یکی از دلایل لغو برنامه  گنجانده نشدن  زمانی برای سخنرانی شخص گرامی فرماندار محترم شهرستان در لیست برنامه های مراسم بوده است . آیا این مسئله واقعیت دارد ؟  اگر چنین باشد وای برما .  ظاهرا  از سوی معاونت سیاسی فرمانداری  پیش از ظهر دوشنبه با برخی از افراد تشکل تماس گرفته شده و لیست برنامه های همایش خواسته شده است و سپس مسئله ی سخنرانی فرماندار مطرح میگردد. گفته می شود که اعضای تشکل نیز نهایتا با ده دقیقه سخنرانی برای ایشان موافقت می کنند  ولی درنهایت حکم به لغو برنامه داده می شود . البته این شنیده های دیروز ما از زبان برخی از دوستان تشکل بوده و  مسئول روابط عمومی فرمانداری می بایست در این زمینه شفاف سازی لازم را صورت دهد.

البته گفته می شود که چون تشکل حامیان شهر سبز یک تشکل  غیر رسمی بوده و ثبت نگردیده است بنابراین مجوز اجرای اینگونه همایش ها را نیز ندارد . اگر دلیل لغو همایش این مسئله بوده آیا بهتر نبود در هفته گذشته که این جوانان برای گرفتن مجوزبه فرمانداری مراجعه نموده بودند به آنان اعلام می شد که شما رسما مجوز فعالیت واجرای برنامه را ندارید ؟

آیا باید در آخرین لحظات  که همه چیز آماده  بود و حتی مهندس درویش سخنران اصلی جلسه نیز در کازرون حضور داشت چنین مسئله ای عنوان می شد.

آقایان مسئول لااقل به حرمت مهمان عزیز برنامه جناب مهندس درویش که راهی دراز را از تهران طی کرده بودند تا در جمع مردم کازرون حاضر باشند نباید این جلسه را لغو می نمودید

آیا با این کار روح انگیزه و تلاش را در نزد جوانان  شهرمان از بین نمی بریم و آنان را سرخورده ومنفعل و ناامید نمی سازیم .

البته در اینکه فرمانداری  دستور به لغو برنامه را داده  جای هیچ شک و شبهه ای نیست  دستوری که شاید  بدون مطالعه کافی و با عجله صادر شده  به گونه ای که  حوالی ساعت شش بعد از ظهر از سوی روابط عمومی فرمانداری تماس گرفته می شود واز تشکل خواسته می شود که مجددا برنامه  را اجرا نمایند که دبیر اجرایی همایش عنوان نمود در این لحظه امکان فراخواندن گروه های موسیقی و تئاتر و تهیه امکانات پذیرایی وجود ندارد و دکوراسیون سالن نیز برچیده شده لذا برنامه به هیچ عنوان قابل اجرا نمی باشد.

به هر حال به حیثیت واعتبار شهر کازرون در این میان خدشه وارد شده شهری که به قول مهندس درویش مردمش جزو فعالترین طرفداران محیط زیست کشور می باشد. و لازم است که مسائل پشت پرده لغو این همایش برای عموم شفاف سازی شود.

مهندس درویش نیز هم آمد ورفت و تنها در آئین گشایش مهد کودک محیط زیستی شمشاد  شرکت نمود و دقایقی کوتاه به سخنرانی پرداخت و با طرفداران محیط زیست نیز بیاد بود عکس هایی گرفت و باز عازم تهران گردید .

 

محمودرضا پولادی

شهریور 1394

منبع اصلی : وبلاگ جغرافیای طبیعی کازرون 

You have no rights to post comments