بابونه : دانشمندان و فرهیختگان جهان در قرن بیست و یکم در مسیر تحقیق، رشد و بالندگی خود برای بقاء زندگی چشم امید به کره‌ی مریخ دوخته و طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیده‌اند که به‌احتمال در این کره زمانی آب، این خمیرمایه‌ی حیات هستی وجود داشته است. محتمل است نتیجه‌ی این تحقیقات به کشف نقطه‌ی آغازین و پایانی آب در کره‌ی مریخ منجر شود.

 

 اما آنچه از این فرآیند علمی به ذهن متبلور می‌شود این است که هر ممکنی روزی ناممکن و یا عکس آن در کائنات میسور است.

بدیهی است که این ممکن و ناممکن‌ها بخشی ره‌آورد طبیعت و بخش دیگر دست پروده ی بشر خواهد بود!...

با توجه به سیر نزولی آب در کشور و عدم کار آیی مسئولین ذی‌ربط در حفظ نگهداری و چگونگی مصرف آب، این دل‌مشغولی به وجود می‌آید که نکند کره‌ی زمین هم به علت ندانم‌کاری، روزی به سرنوشت مریخ گرفتار آید و بشر آینده در سایر کرات برای نقطه‌ی آغازین و پایانی این ماده‌ی حیاتی در کره‌ی زمین و علل آن نیز سر در گریبان باشند.

با عنایت پروردگار پائیز 1394 آغاز فصل بارندگی، شاهد بارش باران‌های امیدبخشی در اقصی نقاط کشور هستیم. انتظار امواج خروشان رودخانه‌ها و دریاچه‌های ایران کهن در دامن تفتیده‌ی خود پرنده‌ی امید را در دل‌ها به پرواز درآورده است. سیلاب‌ها از دامنه‌های سرسبز زاگرس مشتاقانه به‌سوی جنوب درحرکت است تا آهنگ دلنواز امواج خروشان خلیج همیشه فارس را هرچه بیشتر به سمع دلدادگان و مشتاقان خود بنوازد.

 

مشاهده‌ی عینی این گفتمان شهرستان کازرون است.

 

اکثر گذرگاه‌ها و خیابان‌ها را سیلاب فراگرفته است. چاله‌ها و جداول به علت پوشیده شدن از سیلاب، از قوه‌ی تشخیص مردم خارج است. عابرین برای عبور از معابر ناشناخته در تنگنا قرارگرفته و هرلحظه ممکن است در چاله‌های پر از آب سقوط کنند. برای رفاه حال شهروندان و علاج واقعه قبل از وقوع، اصلاح آبروها و پیش‌بینی پل‌های هوایی در نقاط حساس شهر برای جلوگیری از بحران‌های فصلی الزامی است. وظیفه‌ی مسئولان بخصوص شهردار و مسئولین محترم آب‌وخاک شهرستان کازرون در پیش‌بینی به‌موقع برای رفع معایب آبروها در اماکن عمومی و مهم‌تر اینکه مدیریت صحیح در حفظ نگهداری و بهره‌برداری از آب را دوچندان می‌نماید و تلاش آن‌ها برای زنده نگاه‌داشتن دریاچه‌ی پریشان امید به زندگی را در دل مردم فزونی خواهد بخشید.

باشد که ره‌آورد یک مدیریت صحیح در حفظ سرمایه‌های عظیم آب‌وخاک، کشور را به سمت رفاه و آبادانی سوق دهد.

ایام مستدام باد.

 

سامان کرم نیا

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان متحد واحد کازرون و عضو شورای سیاست گزاری تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های استان فارس

آبان 1394

 

 

 

You have no rights to post comments